YENİ BİR MEKANIN DOĞUŞ HİKAYESİ: KARİYE KİTAP VE HEDİYE

LİMANDAN İKİNCİ YAZIMIZ

2018 Yılının Mart ayı başlarına Limandan İlk İzlenimler başlığı altında bir yazı kaleme almıştım. Bu yazıda Kuzey Haber Ajansı döneminin sona erişini ve dijital yayın mecralarımız olan Dünya Bülteni, Dünya Bizim ve Son Devir adlı sitelerimizin devrediliş hikayelerini kısaca nakletmiştim. Yazıyı bitirirken de o anki halet-i ruhiyemin fırtınalı bir havada gemisini limana demirlemeye muvaffak olmuş ve kıyıya çıkıp orada biraz nefeslenmek durumunda olan bir kaptanınki gibi olduğundan bahsetmiştim. ( http://erhanerken.com/2018/03/10/limandan-ilk-izlenimler/ )

Topkapı Cevizlibağ’da önce kiralık olarak tuttuğumuz büroda, daha sonra da Şişmanoğlu ailesinin ofisindeki bir odada misafirlik yaparak üç seneye yakın bir süreyi geçirdik. Bu zaman zarfında Alaaddin, Kemal Şişman ve Celaleddin Akça ağabeylerle çok güzel ve verimli bir komşuluğumuz oldu. Kendilerine müteşekkirim. Ofisimize ziyarete gelen dostlarla beraber bu birliktelik hakikaten sıcak bir atmosfer içinde devam etti.

Geçen süre zarfında belki de yaptığım en faydalı işlerden birisi, 2018 yılında başladığım doktora çalışmalarında ilerleme sağlamak oldu. Üç yarıyıl derslere devam ettim. Dersleri verdikten sonra bir de doktora yeterlilik sınavı denen biraz dar bir tünelden geçtik ve tez yazımı safhasına ulaştık. İnşallah onu da makul bir zaman içinde tamamlarız.

Limandaki faaliyetlerimizden biri de üç sömester boyunca Medipol Üniversitesinde verdiğim seçmeli dersler oldu. Doktora dersleri sırasında sıkça görüştüğümüz hocaların da teşviki ile girdiğim seçmeli dersler için yoğun hazırlık safhaları geçirdim. Anlatılacak konuların belli bir düzen içine konması, öğrencilerin okumaları gereken kaynakların tanzimi, derken sınavların kurgulanması ve değerlendirilmesi gibi bu işi yapanların çok iyi bildikleri işlemleri heyecanla ve keyifle yapmaya çalıştım.

Gençlerle bir arada olmak, onlara bir şeyler nakletmek, farklı bakış açılarını ayne’l yakin gözlemlemek de bana çok şey katan tecrübeler oldu.

Bu arada kendime ait bir ofis yeri oluşturmak gibi bir hedefi de yan gözle takip ediyordum. Gerçi daha önce de ifade ettiğim gibi Şişmanoğlu ailesi ile beraber geçirdiğimiz süreç çok keyifli ve muhabbetli olmakla beraber yine de müstakil bir dükkan açmak ve orada biraz daha meşgalemizi arttırmak gibi bir arayışı da bırakamıyordum.

2019 Ekim ayında Kariye Camii yakınlarında hedeflerimize uygun küçük bir dükkan bulduk. Kariye bir yandan tarihi bir semtti. Diğer yandan İstanbul’un merkezi bir yerinde olmasına rağmen sakin bir çevreye sahipti. Ayrıca, ikamet ettiğimiz yere de yakındı ve bu sebeplerden bize bir hayli cazip geldi. İçinde faaliyet süren arkadaşın buradan çıkması 2020 baharından itibaren ağırlaşan salgın şartlarından dolayı biraz uzayınca bizim bekleyişimiz Temmuz ayının sonlarına kadar sürdü.

Ondan sonraki süreçte çeşitli tamirat ve düzenleme çalışmalarına başladık. Tüm bu safhalarda bizim hanım da benimle beraber bir hayli mesai sarf etti. Yeni bir şeylerin ortaya çıkmasına şahitlik etmek pandemi psikolojisi üzerine ikimiz için de de çok iyi oldu

Eylül ayının ortalarından itibaren bizim ofis içinde oturulabilir bir seviyeye geldi.

Peki ofisi hazırladık da, insanlar yıllarca süren yerli yurtlu ticari işlerini devam ettirmekte sıkıntı çekerken biz yeni baştan ve sıfırdan nasıl bir iş yapacaktık.  Çünkü meşgaleyi arttırmak demek yeni bir şeyler yapmak demekti.

Bunca yıldır matbuat, yayın, eğitim, kültür vs türü işlerle iştigal eden bir kişi olarak yine bu alanlarda bir işler yapmak daha akıllıca olacaktı. Fakat bahsettiğim sektörlerde piyasaların şartları pek de iç açıcı değildi.

En önemli avantajımız beklentilerimizin pek yüksek olmamasıydı, sadece küçük bir döngü bizim için yeterli olacaktı.

Çeşitli istişarelerin sonucunda öncelikle ikinci el kitapların ve hediyelik malzemelerin satışı alanında yoğunlaşmayı kararlaştırdık.

Bizim evin çok önemli bir bölümü yıllardır değerlendirilmeyi bekleyen kitap, dergi, vesair malzeme ile doluydu. İlk etapta onların önemli bir kısmını yeni ofise taşıdık. Bu ara eşe dosta evlerinizdeki kitap, dergi türü malzemelerden yer sıkıntısından dolayı muzdaripseniz bizi arayabilirsiniz, hemen size yardımcı oluruz demeye başladık. Buradan da bu çağrımızı daha geniş bir kitleye duyurmak istiyorum. Yıllardır muhafazasını yaptığınız ve artık kendisinden direk olarak istifade etme umudunuzun kalmadığı kitap, dergi ve sair malzemeniz varsa bu sözümün ilgili kişisi siz olabilirsiniz. Bu malzemeleri herhangi bir kuruma vermeyi düşünüyorsanız o zaman bu çağrımı yok sayabilirsiniz. O seçenek dışında bir noktada iseniz dediğim gibi görüşebiliriz.

Siz burada sahaflık mı yapacaksınız diyenlere ise şu cevabı vermeyi tercih ediyorum. Sahaflık yıllarca süren çabalarla elde edilebilen çok değerli bir meslek. Biz ömrümüz boyunca kitap, dergi vesair ile ilgilendik ilgilenmesine ama bu ilgimiz bir sahaf gözüyle, bir sahaf hassasiyetiyle olmadı. Burada Rahmetli babamın mesleğinden bir örnek vermem gerekirse şöyle bir mukayese yapmak isterim. Kuyumculukta kuyum işinin içerisinde sarraflık diye ayrı bir birim vardır. Sarraflar altın liralarla uğraşırlar. İlgilendikleri altın paralar ihtisas alanlarının genişliğine göre sadece yeni darphane baskıları olabildiği gibi Osmanlı dönemi altın paraları veya başka ülkelerde basılmış altın paralar da olabilir. Babam genelde kuyumculuk yapmış olmakla birlikte bir dönem sarrafiyeden çok iyi anlayan bir arkadaşıyla ortak olarak bu işi de yapmıştı.

Fakat Rahmetli her zaman bu sarraflık mesleğinin hassas yönlerinden bahsederdi. Ben bu sahaflık işinden bahsedilince hemen babamın hassasiyetini hatırlar ve sahaflığı nedense hep sarraflığa benzeterek sahaflığın önemine binaen bu mesleğin hakkını verememekten çekinirim… Bu sebepten böyle bir soru karşısında cevabım: ‘nerede bizde o bilgi ve hassasiyet, biz şimdilik sadece ikinci el kitaplarla ilgileniyoruz. Bu sözünüzü bir dua olarak kabul ediyorum, inşallah birgün bizler de iyi bir sahaf olabiliriz’, demekteyim

Kitapların yanı sıra eski dergiler de ilgi alanımızda. Yine yıllardır biriktirdiğimiz ve atmaya kıyamadığımız dergilerin bir bölümünü de yeni yere götürdük. Bu tarz bir şey yapmak önceleri pek de gündemimizde olmadığı için geçen senelerde elimizdeki bir çok dergi ve kitabı çeşitli kurumlara vermiştik.  Mevcut durumda ancak elimizde var olanlarla başlayacaktık.

Henüz çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen, bizim bu tür bir uğraş içinde olduğumuzu duyan dostlardan şu ana kadar hatırı sayılır bir akış gerçekleşti. Sanırım zamanla bu akış daha da artacak inşallah.

Bu noktada en önemli problem, elimizdeki malzemeye yıllarca gözümüz gibi baktığımızdan ve başkalarından gelenleri de aynı bakış açısı ile gördüğümüzden, belli bir bedel karşılığında da olsa elden çıkarmaya kıyamamak. Benim bu özelliğimi bilen çocuklarım bazen bana şöyle diyorlar: ‘Baba, sen galiba burayı bir satış yeri değil bir vakıf yeri haline getirip içinde kitap ve dergi okunan, kültürel muhabbetler yapılan bir mekan haline çevireceksin. Çünkü bir çok şey için bu satılmaz, bu kimseye verilmez diyorsun’…

Bakalım zaman nasıl bir seyir gösterecek? İnşallah ömrümüz olduğu ölçüde hep birlikte göreceğiz…

İkinci el kitapların alım satımı dışında dükkanda diğer bir iş alanı da özel hediyelikler olacak.

Geleneksel sanatlarımız veya belki daha doğru bir deyimle gelenekli sanatlarımız, çeşitli el işi ürünler, üzerinden yıllar geçmiş fakat hala değerlerini koruyan ve çok kolay temin edilemeyen özellikli malzemelerden, hediyelik olanları yeni yerimizde bulundurmaya başladık. Allah kısmet ederse  bu yolda da devam edeceğiz.  Bunun için bu tür sanatlarla uğraşan kişiler ve çevrelerle temaslarımızı geliştiriyoruz. Kadim dostumuz Prof. Dr. Sacit Açıkgözoğlu hocamızın delaletiyle, Sümbülefendi Ebrihanesindeki genç arkadaşların bir çok eserlerini mekanımızda misafir etmeye başladık. Onların bir çoğunu estetik çerçeveler içine yerleştirdik. Bu çalışmaların arasında kat’ı sanatından örnekler de vardı. Onları da sergilemeye başladık. Ayrıca bu alanda başka kişi ve kurumlarla da temas halindeyiz.

 

Bir diğer ilgi alanımız tesbih imalatçıları ve satıcıları oldu. Tesbih alanında özellikle malzeme ve işçilik konusunda ciddi bir ihtisaslaşma var. Bu konuda bilgisine ve sanatına güvendiğimiz birkaç dostumuzun rehberliğinde tesbih meraklıları için güvenilir ürünlerden bazı örnekler toplamaya giriştik. Fakat henüz  işin çok başındayız. İnşallah zamanla bu konuda da belli bir yol kat edeceğimizi ümit ediyoruz.

İstanbul dışında ikamet eden Hattat Halil beyden çeşitli konularda büyüklü küçüklü yazılar yazmasını istirham ettik. Bizi kırmadı yazıp gönderdi. İsteğimiz halinde de göndermeye devam ediyor. Onların çevrelerini bazen ebrularla süslüyor, bazen de paspartu içine alıp çerçeveletiyoruz.  İnşallah zaman içinde bu konulara değer veren ve hediye götürmek istediğinde bu tarz eserleri seçecek kişilerle, bu çalışmaları buluşturabileceğimize inanıyoruz.

Bu çalışmaya giriştiğimizde, arayışlarımız sırasında yolumuz çok sayıda antikacı ve ikinci el satıcısıyla kesişmeye başladı. Kesişmenin ötesinde bizler bu tür mekanlara daha fazla gider olduk. Gerek ben gerekse bizim hanım ( ki o bu işi sanki benden daha fazla benimsedi) nerede bu tip bir yer varsa gitmeye ve oralardaki değişik ürünleri görmeye gayret ediyoruz.  Oralarda gözümüze çarpan şeyleri de bize uygunsa hemen alıp mekanımızda sergiliyoruz.

Anlatışımıza bakarak yeni mekanımızın sanki çok büyük bir yer olduğu fikri zihninizde oluşabilir. O kadar büyük bir yer değil fakat biz var olanı etkin kullanarak her birine küçük de olsa bir alan açma yolları bulabiliyoruz. Önce var olanla yetinelim, inşallah zamanla Mevla daha geniş mekanları da nasip eder.

Bu işle az çok ilgili olanların çok iyi bildiği gibi yurt dışında da bu tarz yerler fazlasıyla mevcut. Daha önceleri çıktığımız yurt dışı seyahatlerde birçoğunu merak kabilinden gidip görmüştük. Fakat bu sefer artık oraları daha bir alıcı gözle görmemiz ve dolaşmamız gerekiyor. Ama içinden geçtiğimiz bu zor salgın dönemi böyle bir şeye imkan verecek gibi görünmüyor. Bakalım nasip inşallah bu alanda da farklı yolları araştıracağız.

Yeni mekanımızda bir çalışmamız daha var. O da Kitapyurdu kitap satış sitesinin sattığı ürünleri alıcılarına ulaştırdığı teslim noktalarından biri olarak hizmet veriyoruz. Kitap sipariş eden ve kargo parası ödemek istemeyen kişiler bizim gibi teslim noktalarını tercih ettiklerinde, ürün bize ulaştığında, gelip siparişlerini teslim alıyorlar. Bu alan bizim yeni açtığımız yerin daha fazla kişi tarafından bilinmesini sağlıyor. Üstelik bu kişiler genelde kitap, yayın ve kültür hayatı ile ilgili kişiler olduğundan bizim hedef kitlemiz durumundalar. Böyle bir niyetle bu tip işbirliğine gittik. İnşallah hem bizim hem de Kitapyurdu’nun yararına sonuçlar ortaya çıkar.

Salgın döneminin bir diğer zorluğu yeni yerimizin ve yaptığımız çalışmaların insanlarla buluşabilmesi noktasındaki kısıtlarımız. Örnek olarak şöyle yerli yurtlu bir açılış programı tertip edemedik. Kısa bir zaman içinde de yapabilmemiz pek mümkün görünmüyor. Güzel bir açılış yapıp çevremizi davet edebileydik kendimizi bir kerede anlatabilmek çok güzel olurdu ama kısmet değilmiş. Maazallah bu dönemin en kaçınılacak şeyi malum olduğu üzere özellikle kapalı mekanlardaki kalabalıklar. Arkadaşlar yeni bir mekan açtık, çayımız, kahvemiz, muhabbetimiz bol, buyurun gelin diye göğsümüzü gere gere gruplar halinde insanları çağıramıyoruz. Yer çok büyük değil, üstelik kapalı alan her an risk taşıyor. Bu günün şartlarında belki bir kaç kişi bir arada belli bir dönem bir arada bulunabilir ama daha fazlası her birimiz için tehlike teşkil ediyor.

Yani bir yandan hem birileri bizleri ziyaret etsin istiyoruz, öte taraftan insanları davet ettiğimizde acaba onlara kötülük mü ederiz diye bir korkuyu içimizde barındırıyoruz. Yüce Allah’ımız bizleri nasıl bir sınavdan geçiriyor, inanın bu yaşımıza geldik bu tarz bir şey görmedik.

Yaptığımız işi hareketlendirmek için dijital platformlardan istifade etmeye gayret ediyoruz. İnstagramda ve facebookda hesaplar açtık. Oralardan ürünlerimizi sergiliyoruz.

Kitaplar için ise en uygun mecra nadirkitap.com. Şimdilik elimizdeki ikinci el kitap ve dergileri orada listeliyoruz ve talep edenlere gönderiyoruz. Zaman içinde inşallah başka alanları da kullanmayı düşünüyoruz. Tabii bakarsınız ilerleyen zamanlarda bizler de bu amaçla oluşturulan çarşı ve pazarlarda bir yer tutup ürünlerimizi sergileyebiliriz. Madem ki bir işin içine girdik hakkını vermemiz lazım.

Rahmetli babamın çok kullandığı iki söz vardı. Lafını toparlarken, ‘ hasılı uzatmayayım veya uzun lafın kısası’ der son cümlelerini söylerdi. Ben de onun gibi yapayım.

Bu yazımda sizlere yaklaşık üç seneye yakın bir süre önce uzunca süren fırtınalı bir havanın sonrasında, kullandığımız gemiyi Allah’ın lütfuyla batırmadan ( tabii aldığımız hasarları pek zikretmiyorum) yanaştığımız ve kıyıya demirleyerek ayak bastığımız limandaki bazı gelişmeleri anlatmaya çalıştım. O günden bu güne geçen zaman zarfında vuku bulan en önemli girişimimiz olan Kariye Kitap/ Dergi adlı mekanımızdan kısaca bahsetmeye gayret ettim.

Yeniden Cami haline dönüştürülen Edirnekapı’daki Kariye Camii’nin ( tabelalarda hala duran adıyla Kariye Müzesi’nin) kuş uçuşu 150-200 metre yakınındaki yeni mekanımızda haftanın 6 günü, pandemi şartlarına uygun bir çerçevede hem misafirlerimizi ağırlıyor hem de bahse konu faaliyetleri icra ediyoruz.

Mekanın ismini içinde bulunduğumuz semtten ilham alarak Kariye diye koyduk. Yanına ‘Dünden Bugüne’ diye bir slogan da ilave ettik. Çünkü yaptığımız iş her yönüyle dünden bugüne birikimlerimizi bir şekilde değerlendirmeye çalışacağımız bir çerçevede olacak diye düşünüyoruz. İnşallah bu sloganın içini hakkıyla doldururuz.

Vakti müsait olan dostları bekliyoruz. Gelmeden haberdar ederlerse daha memnun oluyoruz ki kendilerini karşılama imkanımız olsun. Son dönemin moda üçlüsü olan ‘Maske, mesafe ve hijyen’ kuralları çerçevesinde beraber olmak bizleri mutlu edecektir. Tabii dileğimiz odur ki inşallah bu ziyaretten sonra sizler de mekanımızdan mutlu olarak ayrılırsınız

21/11/2020

“YENİ BİR MEKANIN DOĞUŞ HİKAYESİ: KARİYE KİTAP VE HEDİYE” üzerine 34 yorum

 1. Heyecanla ve bir gün ziyaret edebilmek arzusuyla okudum. İstifadesi ve muhabbeti bol bir mekan olsun. Sizlere yakışır ve özgün bir çalışma olmuş. Evvelki emekleriniz gibi, bunun da geniş bir yelpazede güzelliklere vesile olması duasıyla…

 2. Okurken üstadın “tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum. Gökyüzünden habersiz uçurtma uçurmuşum” ifadeleri aklıma düştü. Kaza sonrası hayatı ne kadar izole yaşadığımı daha bir derinden hissettim. Ben durmuşum Dostum neler yaşamış. Rabbim maksadı muvaffak kılsın inşallah.

 3. MAAŞALLAH çok güzel olmuş.Kariye Kitap Ete kemiğe bürünsün diye beklerken harikulade bir şey çıkmış ortaya. Hayırlı bereketli olsun. Dua ile selamlar.
  Mehmet Akif Develioğu

 4. Tebrikler müslüman. Allah niyetlerinizi halis kılsın, emeklerinizi bereketlendirsin. Ol diyen bilir biz bilmeyiz, nasip edene şükür düşer ve her daim hayır dua…

 5. Hayırlı olsun.
  Helalinden, bereketli, bol kazanç dileriz.
  O tarafa yolumuz düşerse inşallah bir çayınızı içeriz.
  Selamlar

 6. Erhan Bey Hocam , tebrikler tebrikler tebrikler. En yakın zamanda yanınızdayım.
  Büyük bir boşluğu doldurmuş oldunuz. Allah cc sizden razı olsun. Akademisyen dostlarımız senin başucundalar onları size yönlendireceğim ve dostlarımıda tabiiki. Ayrıca sosyal medya hesaplarımda da yayınlayacağım . Selamlar s.a #BySinanerji

 7. Maşaallah, barekallah. Çok güzel bir mekan olmuş ağabey, emeklerinize sağlık. Hayırlı bereketli işleriniz olsun inşaallah. Nasipse ilk fırsatta yolumuzu bu güzel mekana düşürmek isteriz biz de inşaallah.

 8. Ne güzel bir yazı olmuş. Okurken 1880’den yola çıkıp önce 1900’e, oradan 1920’ye, 1955’e, oradan 60’lara, 70’lere, 80’lere vardım ve 1990’da duraklayıp bu satırları yazmaya başladım. Bana amcam Akın Ekinci yi çokça anımsatan ve bu sebep de dahil olmak üzere 10 farklı sebepten çok sevdiğim Erhan Erken abimizin çokça sohbetine nail oldum. Çok kez kapısını çalıp “Abi çayınız var mı?” dedim. Lakin bu güzel dükkan, bu naif mekan kadar Erhan abiye uyumlu bir başka şey bilemiyorum. Şu satırların bir yazıya dönüşmesi aşamasında bile bulunmak isterdim. Her neyse, sanırım Erhan Erken ağabeyi özlemişim ben, en kısa zamanda çayını içmeye gideyim.

 9. Erhan Abi, yazınızı okurken bir mekan ancak bu kadar güzel tasvir ve tarif edilir. Görmüş kadar olsak da en kısa zamanda ziyaret etmek isteriz. Rabbim bu güzel mekanınızı hayırlı ve bereketli eylesin İnşaAllah. Selam ve muhabbetle.

 10. Öncelikle yazımı okuduğunuz ve güzel temennilerde bulunduğunuz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sağolun. Erhan Erken

  1. Ne iyi etmişsiniz; hayırlı, bereketli olsun Erhan Bey. Hediye işi ayrıca güzel. İnşallah her yönden gelişir, serpilir, iz bırakan bir kültür mahfili olur.

 11. Yavrularımızın kaderini çocukluklarında Elif Yuva ile birleştiren ve yıllar sonra torunlarımızın büyüdüğünü muhabbet, hüzün ve gururla birlikte izlediğimiz, hep yakınlık gördüğümüz, kardeş bilip kardeş olduğumuz, nezaket ve samimiyeti birlikte tattığımız, hararetli sohbetlerden kederli günlere birçok anıyı biriktirdiğimiz, Büyüklerimizi ve evvel gidenleri birlikte uğurladığımız, birbirimizin mutluluğu ile sevinip kederi ile üzüldüğümüz tam anlamıyla “Kadîm Dost” tabirinin yerini bulduğu dostum,
  Bu samimi ve sıcak ortam senin gibi etrafını kendi ziyası ile aydınlatacak ve bir deniz feneri gibi insanları talepleri ile buluşturacaktır. Kimi bir tesbihe, kimi bir kitaba, kimi bir hediye ile gönül zenginliğine, kimi de dostun bir yudum çayı ile huzura kavuşacaktır.
  Ben hepsinin gerçekleşeceğine gönülden inanıyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum.
  Bakî selam ve muhabbetle,
  celalettin fakîr

 12. Erhan Ağabey hayırlı olsun. Ufku geniş olduktan sonra mekanın boyutu farkeder mi? Nice gönülleri uzaktan bile bu kadar uzaktan tevhid etmesine bakılırsa içinde çay içilebildiği zamanlarda mekanın boyutu hakikaten sorun olabilir. Genişleme imkanlarını şimdiden hatıra getirmekte fayda var.

 13. Aziz kardeşim, yeni açmış olduğunuz mekan hayırlar getirsin inşaallah. Hayırlı uğurlu olsun…
  Mahmud Erol Kılıç

 14. Allah’ın selamı rahmeti mağfireti ve hidayeti hepimizin üzerine olsun Cenabı hak helal kazanç nasip eylesin. sağlıklı sıhhatli uzun ömürler diliyorum. Yapmış olduğunuz amel ve ticari işimiz hayırlara vesile olsun. tekrar selam ve dua.

 15. Erhan bey hem yazınız güzel hem de mekanınız.
  Hayırlı uğurlu olsun. Yazıyı okuyup, mekanın resimlerini görüp içinde ziyaret isteği uyanmayan yoktur. İnşallah ziyaret etmek nasip olur
  Selamlar
  Zafer Karatay

 16. Değerli Üstad,

  Sizi, gönülden tebrik ederim. Hikayenizi aktarma biçiminiz de beni derinden etkiledi…hem de, bunun yanında, hem geçmişe hem de adeta başka diyarlara götürdü.

  Bence, bu güzel mekan, Kariye Kitap&Hediyelik Eşya verilen emeğin karşılığını bulacak bir dost meclisi ve aynı zamanda da insanların başka yerlerde bulamadıkları ruhta bir alışveriş müessesesi haline gelecektir.

  Hürmetle selamlıyorum,

  Ç Gündoğdu

 17. Erhan Bey.
  Hayırlı, uğurlu ve bereketli olsun. Mekanınız nicelik olarak küçük olabilir; ancak, ifade ettiğiniz gibi nitelik olarak oldukça büyük gözüküyor. Zira içinde tarih var, kültür var, sanat var. Tarihî mekanda tarihle bütünleşme var. Tekrar hayırlı olsun diyerek, sağlık ve esenlikler diliyorum.

 18. Erhan Kaptan ve kadin yol arkadaşına limandaki dinlenme süresi sonrası verdikleri kararda muvaffakiyet ve isabet etmeleri duamı iletiyorum.

 19. Bu akşam yazı ile ilgili yeni yorumları ve iyi dilekleri okudum. Çok memnun oldum. Teşekkür ediyorum. Allah’a emanet olunuz. Erhan Erken

 20. Allah hayırlı ve mubârek eylesin.Rabbim hayırlara vesîle kılsın.Sabırsızlıkla ziyaret etmeyi temenni ediyorum.Bursa’dan selâmlar.

 21. Müthiş… Yazıyı birşeyler öğrenerek, yorumların tamamını imrenerek okudum… Limana yanaşmadan önce böyle güzel dostlar edinmek herkese nasip olmaz… Yeni limana dostların teveccühü ve yeni dostlarla kucaklaşma geçmişle geleceğin bulaştırılması olmuş… Tebrik ediyorum Allah yar ve yardımcın olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir